Informujemy - Edukujemy - Wspieramy

Vinaora Nivo Slider Vinaora Nivo Slider
piątek, 05 kwiecień 2013 10:32

Serdecznie zapraszam do udziału w obchodach Dnia Ziemi w Gdańsku organizowanych przez naszą placówkę. Zachęcam do segregowania odpadów i zbierania kartoników po sokach, mleku typu tetra pak. Niech 22 kwietnia 2013 roku zakwitnie w Gdańsku owocowo. Niech nasze wspólne spotkanie będzie okazją do nauki, zabawy i integracji. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Gdańska na Przymorze!


22 kwietnia w Gdańsku Dzień Ziemi zostanie przywitany owocowo.

Zapraszamy do akcji „Recykling daje owoce … na Przymorzu”Zobacz plakat

Kartoniki po napojach to cenne surowce wtórne, o czym jeszcze nie wszyscy wiedzą. Kartoniki zawierają ok.75% celulozy, 20 % plietylenu i 5% aluminium. Wszystkie te cenne surowce można już w Polsce odzyskać. Podstawowym jednak warunkiem recyklingu jest wcześniejsza selektywna zbiórka kartoników i następnie przekazanie ich do przerobu.

22.04.2013
godz. 11.00 – 17.00
Gdańsk – Przymorze, ul. Jagiellońska 11

Przynieś puste kartoniki po napojach i wymień je na owoce.

Zbuduj z nami model latarni morskiej z przyniesionych kartoników.

Podczas akcji finałowej zorganizowane będą warsztaty recyklingowe, m.in. wyrabianie papieru czerpanego, wykonywanie kwiatów i zwierzątek z tworzywa sztucznego, zdobienie szklanych pojemników – słoików, butelek itp.

Pomysłodawcą i organizatorem akcji Recykling daje owoce jest ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski. 

Lokalnym koordynatorem akcji w Gdańsku  jest WARSZTAT TERAPII ZAJĘCIOWEJ Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gdańsku oraz Partnerstwo Przymorze.

Partnerami akcji są: Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, Fundacja Prokarton i Program REKARTON.


Kartony górą nad plastikami w ocenie IFEU

Analiza przeprowadzona przez Instytut Energii i Badań Środowiska (IFEU) porównuje oddziaływanie na środowisko opakowań kartonowych, HDPE i PET. Opakowania kartonowe dla mleka UHT uzyskały najlepsze parametry pod względem oceny emisji CO2 oraz wykorzystania zasobów odnawialnych.

Ogólnoeuropejskie badanie cyklu życia produktu przeprowadzone przez Instytut Energii i Badań Środowiska potwierdziło, że w porównaniu do jednorazowych opakowań HDPE i PET, opakowanie kartonowe wykazuje znacznie wyższą ocenę profilu środowiskowego – szczególnie w odniesieniu do emisji CO2 i wykorzystania źródeł odnawialnych oraz zużycia energii.

IFEU jest jednym z najbardziej renomowanych instytutów ochrony środowiska w Europie, przeprowadza także badania i analizy dla instytucji rządowych, międzynarodowych organizacji ekologicznych, niemieckiego urzędu ochrony środowiska oraz różnych firm i korporacji.


100 komentarzy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.FINANSOWANIE


PARTNERZYKOORDYNATOR