Informujemy - Edukujemy - Wspieramy

Vinaora Nivo Slider Vinaora Nivo Slider
poniedziałek, 22 kwiecień 2013 11:00

Akcja, która większości mieszkańców Kwidzyna jest już znana i kojarzona zapewne głównie z wymianą baterii na torbę ekologiczną lub makulatury na drzewko, nie została wymyślona przez Stowarzyszenie Eko – Inicjatywa. W kilku zdaniach przedstawię gdzie ta akcja ma swoje korzenie. W czasach gdy zasoby naturalne kurczą się, bardzo ważne jest by każdego dnia pamiętać o tym, że Ziemia jest naszym domem ...

Dzień Ziemi… skąd się w ogóle wziął ten pomysł?
O każdy dom należy dbać, dlatego też w obliczu rozwoju przemysłu i wzrostu wpływu człowieka na środowisko, wiele organizacji na całym świecie, promując ideę zrównoważonego rozwoju, stara się poprzez akcje: happeningi, pikniki, programy informacyjne, docierać do społeczności realizując obchody Dnia Ziemi, który przypada 22 kwietnia.


Dlaczego 22 kwietnia?
Początkowo za „Dzień Ziemi” obrano datę 21 marca, czyli równonocy wiosennej. Miało to znaczenie symboliczne, ze względu na równowagę jaka wtedy panuje między dniem a nocą. Miało to na celu podkreślenie swoistej równowagi mogącej pomóc w odrzuceniu różnic między ludźmi.

Oczywiście organizowanie obchodów Dnia Ziemi w marcu mogłoby być nieefektywne ze względu na niesprzyjającą pogodę. Stąd zdecydowano się przenieść obchody na 22 kwietnia. W 2009 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło oficjalnie że 22 kwietnia to: Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.

Kwidzyńska akcja „Dzień Ziemi – drzewko za makulaturę, ekotorba za baterie”.
Nasze obchody nie odbywają się idealnie w dniu, kiedy przypada światowy Dzień Ziemi. Niemniej nie data jest przecież tu najważniejsza. Liczy się cel akcji, czyli promowanie dbałości o środowisko naturalne i możliwość spotkania z mieszkańcami na typowo ekologicznym wydarzeniu. Staramy się by program był urozmaicany różnymi ciekawymi warsztatami i zajęciami, z których wszyscy chętni mieszkańcy mogą zawsze skorzystać bezpłatnie.

Nasza akcja organizowana jest po raz drugi jako „Zielone wydarzenie” czyli takie, które ma na celu szczególną dbałość o środowisko naturalne, poprzez prowadzenie działań w sposób nieszkodzący zasobom naturalnym. W tym roku najważniejsze działania, które będą się odbywać w zielonym namiocie Stowarzyszenia Eko – Inicjatywa i jego okolicy to:
- warsztaty przyrodnicze „Nordic Walking” – połączenie ciekawej aktywności fizycznej z możliwością poznania ciekawostek przyrodniczych ziemi kwidzyńskiej (startujemy o 14.00!)
- warsztaty ichtiologiczne – okazja by dowiedzieć się ciekawostek na temat życia ryb
- warsztaty bębniarskie – dwudniowa zabawa dźwiękiem połączona z koncertem uczestników zajęć (więcej informacji w osobnym artykule)
- punkt informacyjny nt. „ustawy śmieciowej” – jeśli macie Państwo jakieś pytania/wątpliwości lub chcecie dowiedzieć się szczegółów jak będzie wyglądała gospodarka odpadami w naszym mieście, to zapraszamy do konsultowania swoich pytań z naszym ekspertem
- wymiana baterii na torby ekologiczne – jeśli masz zalegające baterie, to przyjdź z nimi na nasz piknik, a dostaniesz w zamian estetyczną torbę
- występy artystyczne kwidzyńskich przedszkolaków i uczniów
- zbiórka zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego
I wiele wiele innych….

Jak co roku wspierać nas będą wolontariusze z II Liceum Ogólnokształcącego z Kwidzyna. Bez ich pomocy ta impreza nie byłaby z pewnością tak udana.
W imieniu organizatorów i partnerów akcji Dzień Ziemi zapraszam serdecznie do uczestnictwa w naszym pikniku

Janusz Kowalak
Koordynator projektu
„Edukacja ekologiczna mieszkańców Kwidzyna – myśl i działaj EKOlogicznie”

241 komentarzy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.FINANSOWANIE


PARTNERZYKOORDYNATOR