Informujemy - Edukujemy - Wspieramy

Vinaora Nivo Slider Vinaora Nivo Slider
środa, 24 kwiecień 2013 08:26

Pierwsze z cyklu 14 szkoleń Odpady - śmieci czy surowce? w ramach kampanii PORZĄDNE POMORZE odbyło się w Północnym Regionie Gospodarki Odpadami Województwa Pomorskiego. Szkolenie zorganizowane zostało na terenie Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Czarnówku. Celem szkoleń jest zaprezentowanie pakietu edukacyjnego oraz zachęcenie i wzmocnienie lokalnych liderów w prowadzeniu odpadowych kampanii społecznych w gminach.

Szkolenia skierowane są do urzędników, pracowników RIPOKów, sołtysów, członków organizacji pozarządowych, nauczycieli, służby ochrony przyrody, leśników, strażaków, edukatorów, pracowników domów kultury i świetlic, aktywnych mieszkańców, zainteresowanych tematem edukacji odpadowej.

W tym szkoleniu wzięli udział głównie przedstawiciele samorządów gminnych z terenu Regionu Północnego, właściciel firmy z branży edukacyjno-turystycznej oraz pracownik Błękitnej Szkoły we Władysławowie. W pierwszej części szkolenia uczestnicy „zwiedzali” Zakład Zagospodarowania Odpadów w Czarnówku. Ta wycieczka pozwoliła na zobaczenie, co dzieje się z odpadami po przekroczeniu bramy takiego zakładu. Prezes ZZO w Czarnówku Pani Anna Andrzejczak wyraziła chęć współpracy z uczestnikami szkolenia w realizacji lokalnych kampanii odpadowych. W dalszej części szkolenia trenerzy – Ewa Romanow- Pękal i Janusz Kowalak zaproponowali uczestnikom szereg ćwiczeń, które znajdują się w pakiecie edukacyjnym Odpady-śmieci czy surowce?, który przekazany będzie bezpłatnie przez Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa wszystkim samorządom gminnym województwa pomorskiego.

Szczegółowe tematy poruszane w trakcie szkolenia:
- Plan Gospodarki Odpadami Województwa Pomorskiego 2018
- System gospodarki odpadami na terenie gminy
- Cykl życia odpadów: plastik, szkoło, papier…
- Gminny Program edukacji odpadowej. Tani i skuteczny?
- Jak mówić o kosztach gospodarki odpadami mieszkańcom?
- Ulotka, plakat, jak korzystać z materiałów informacyjnych.

Uczestnicy zapoznali się również z portalem www.porzadnepomorze.pl, filmem pt. Odpady- śmieci czy surowce?, prezentującym system gospodarki odpadami w woj. pomorskim. Zarówno film i portal, jak również pakiet edukacyjny posłużą gminom, jako narzędzia informacyjne i edukacyjne, które będą wykorzystywać w lokalnych kampaniach informacyjnych i edukacyjnych np. na spotkaniach z mieszkańcami. Wg opinii, uczestników, tego typu szkoleń powinno być więcej, a ich odbiorcami powinni być nie tylko urzędnicy, ale również mieszkańcy. Tematyka jest bardzo interesująca i obszerna, a szkolenia powinny trwać dwa dni.

Przed nami kolejne 13 szkoleń, na które zapraszamy nie tylko pracowników samorządów odpowiedzialnych z gospodarkę odpadami, ale również pracowników RIPOKów, sołtysów, członków organizacji pozarządowych, nauczycieli, służby ochrony przyrody, leśników, strażaków, edukatorów, pracowników domów kultury i świetlic, aktywnych mieszkańców, zainteresowanych tematem edukacji odpadowej.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć. Informujemy, że są jeszcze wolne miejsca na szkolenia w maju. Szczegóły http://www.porzadnepomorze.pl/index.php/item/205-szkolenie oraz u koordynatorów regionalnych.

Dominik Sudoł
Koordynator kampanii PORZĄDNE POMORZE

Zdjęcia: Dominik Sudoł, Ewa Romanow-Pękal


208 komentarzy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.FINANSOWANIE


PARTNERZYKOORDYNATOR