Informujemy - Edukujemy - Wspieramy

Vinaora Nivo Slider Vinaora Nivo Slider
środa, 24 lipiec 2013 16:26

W okresie od 23 kwietnia do 14 czerwca 2013 roku w ramach kampanii PORZĄDNE POMORZE, odbył się cykl 15 szkoleń pt. Odpady- śmieci czy surowce?, w których wzięły udział 252 osoby. Na etapie planowania szkoleń zakładana liczba uczestników to 210 osób. Celem szkoleń było zaprezentowanie pakietu edukacyjnego Odpady- śmieci czy surowce? oraz przećwiczenie przez uczestników profesjonalnych narzędzi edukacyjnych, informacyjnych i animacyjnych w zakresie przygotowywania i prowadzenie lokalnych kampanii społecznych nt gospodarki odpadami. 

Jednym z narzędzi informacyjnych i edukacyjnych są plakaty nt. gospodarki odpadami w woj. pomorskim, które prezentowaliśmy w trakcie szkoleń. Plansze obejmują 8 tematów.

1. Czym grozi spalanie odpadów w piecu domowym?
2. Jak postępować z odpadami problemowymi?
3. Jak założyć kompostownik w ogrodzie?
4. Oznakowania produktów - mądre zakupy.
5. Recykling papieru i metali.
6. Recykling szkła.
7. Recykling tworzyw sztucznych.
8. Zasady segregacji odpadów.

Plakaty wydrukowane zostały w 2 formatach A2: szerokość 420 mm cm x wysokość 594 mm (pion) i B1: szerokość 680 mm cm x wysokość 980 mm (pion). Samorządy i instytucje uczestniczące w cyklu szkoleniowym otrzymają pakietu 480 szt. plakatów, 240 szt. plakat formatu A2 i 240 szt. plakat formatu B1. Każdy plakat po 30 sztuk 1 wzoru.  
Wizualizacja plansz znajduje się pod adresem www.porzadnepomorze.pl/pdf/plansze_edukacyjne.pdf

Do czego mogą posłużyć plakaty?

Plakaty mogą zostać rozprowadzone (rozwieszone) przede wszystkim w miejscach użyteczności publicznej tj. w takich, w których mogą wisieć bezpiecznie i długo. W tych miejscach pojawiają się osoby, które będą miały „chwilę czasu”, aby zapoznać się /przeczytać treść plakatu, czyli np. kolejka w przychodni lub u dentysty. O jakich miejscach myślimy: urzędy gmin, sołectwa (tablice z ogłoszeniami sołeckimi), parafie- parafialne gabloty lub tablice, szkoły, przedszkola, apteki, przychodnie, straże pożarne, domy kultury, świetlice wiejskie, lokalne sklepy, różne punkty obsługi klienta- np. agencje pocztowe lub bankowe lub ubezpieczeniowe, zakłady fryzjerskie, warsztaty samochodowe, (różne małe zakłady na ter gminy), spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, lokalne organizacje turystyczne i lokalne grupy działania, lokalne grupy rybackie, Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, nadleśnictwa, parki krajobrazowe, parki narodowe. To tylko przykładowe instytucje. Lista jest otwarta. Plakaty mogą stanowić komplet np. mogą być wywieszone, jako komplet 8 plakatów np. w szkole. Nauczyciele może wywiesić (lub umieścić w „antyramach” i wyeksponować na sztalugach) wszystkie plakaty, które stworzyć ciekawą wystawę, czy np. dyrektor domu kultury może w swojej siedzibie lub prowadzonej przez niego świetlicy, stworzyć wystawę podczas imprezy plenerowej- np. piknik na zakończenie lata, lub festyn rodzinny...

Plakaty można wieszać również pojedynczo w/w zaproponowanych miejscach. Plansze są wydrukowane w dwóch formatach. Mniejszy format z powodzeniem może zmieścić się np. w wiejskim sklepie lub na tablicy ogłoszeń w świetlicy wiejskiej.

To tylko niektóre z pomysłów, na wykorzystanie plakatów. Lista jest otwarta. Liczymy na Państwa twórczość i zachęcamy do nadsyłania do koordynatorów regionalnych zdjęć, przedstawiających miejsca w których plakaty zostały powieszone. Będziemy je umieszczać na stronie www.porzadnepomorze.pl

Najważniejsze jest to, aby plansze trafiły w miejscach gdzie nie zostaną zaklejone przez ogłoszenia i reklamy w ciągu kilku dni, czyli np. na słupy ogłoszeniowe.

W przypadku pytań i potrzeby wsparcia prosimy o kontakt z koordynatorami kampanii PORZĄDNE POMORZE na Państwa terenie.

Kontakty do koordynatorów regionalnych: www.porzadnepomorze.pl/pdf/koordynatorzy.pdf


Z wyrazami szacunku

Koordynator kampanii PORZĄDNE POMORZE
Dominik Sudoł

286 komentarzy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.FINANSOWANIE


PARTNERZYKOORDYNATOR