Informujemy - Edukujemy - Wspieramy

Vinaora Nivo Slider Vinaora Nivo Slider
poniedziałek, 19 sierpień 2013 07:45

Zakład Zagospodarowania Odpadów EKO DOLINA z Łężyc obsługująca kilkanaście gmin Pomorza zrzeszonych w Komunalnym Związku Gmin upubliczniła aplikację mobilną, która pozwala użytkownikowi przypisać odpad do odpowiedniej kategorii zgodnie z obowiązującym w Gminie systemem. Dzięki wbudowanemu systemowi geolokalizacji system rozpoznaje, w jakiej gminie znajduje się użytkownik, podpowiada także najkrótszą drogę do Punktów Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych.

„Pomysł zrodził się po mojej wizycie w Radiu Gdańsk. Byłem tam zaproszony by odpowiadać na pytania dotyczące segregacji odpadów i uświadomiłem sobie jak dużo było szczegółowych pytań, co zrobić z konkretnym odpadem” – komentuje Cezary Jakubowski, prezes Eko Doliny.

Okres wakacyjny to dobry czas by wprowadzać aplikację, bowiem w Trójmieście i okolicach jest wielu gości z innych regionów Polski, gdzie obowiązują odmienne systemy.

Anna Kaźmierczak z firmy Yellow Group, która opracowała i wdrożyła aplikację informuje: „ Aplikacja została napisana od podstaw na urządzenia mobilne z systemem Android.

Zaczęliśmy od Androida, ponieważ w Polsce jest on 2 razy bardziej popularny niż IOS. Opublikowana wersja to tzw. beta, czekamy na uwagi użytkowników”.

Cały proces projektowania był podporządkowany UX (user eXperience) oraz UI (user interface) np. menu główne, czy najnowszy trend tzw. szuflada. Do rozróżniania głównych działów używamy klucza kolorystycznego. Każda grupa odpadów ma swój unikalny kolor. Aplikacja jest atrakcyjna wizualnie - każdy odpad posiada swoją ilustrację.

Aplikacja posiada wsparcie serwerowe pozwalające na aktualizację listy i opisów odpadów czy newsów. Wykorzystuje geolokalizację (korzysta zamiennie z GPS, 3G lub WiFi w zależności od tego, co daje dokładniejszą pozycję). Aplikacja w trybie online wykorzystuje zmodyfikowaną Google Maps, w trybie offline zaś wyświetlane są karty adresów.

Dane kontaktowe są klikalne i połączone z funkcjami telefonu (dzwonienie czy wysyłanie sms). Aplikację charakteryzuje prosta i przejrzysta grafika oraz interface dostosowany dla różnych rozdzielczości.

„Aplikacja w tym momencie zawiera opisy dla ponad 200 rodzajów odpadów. Myślę, że będzie to bardzo użyteczne narzędzie dla tych wszystkich, którzy chcą segregować odpady” – podsumowuje Karolina Grubich z Yellow Group, koordynatorka tego projektu.

158 komentarzy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.FINANSOWANIE


PARTNERZYKOORDYNATOR