Informujemy - Edukujemy - Wspieramy

Vinaora Nivo Slider Vinaora Nivo Slider
środa, 25 wrzesień 2013 19:56

Pakiet edukacyjny „Odpady – śmieci czy surowce?” powstał z myślą o wsparciu gmin i ich przedstawicieli w informowaniu i edukowaniu mieszkańców. Pakiet adresowany jest do urzędników odpowiedzialnych za gospodarkę odpadami, do przedstawicieli organizacji pozarządowych, do pracowników świetlic wiejskich i domów kultury, animatorów i liderów lokalnych, do nauczycieli, sołtysów, leśników i wszystkich tych osób, które poprzez swoją pracę zawodową lub społeczną mogą i chcą przekazać mieszkańcom podstawową wiedzą na temat odpadów.

Czy nie utoniemy w morzu śmieci?


Aby nie „utonąć w morzu śmieci” i aby podejmowane działania gminne doprowadziły do oczekiwanego finału, jakim jest zmniejszenie ilości odpadów oraz ich wysoki odzysk, zebraliśmy garść materiałów mogących przydać się wszystkim edukatorom.  Materiały powstałe z myślą o kampanii Porządne Pomorze oraz takie, które są rezultatem wieloletniej pracy Stowarzyszenia Eko-Inicjatywa  i Partnerów w obszarze „edukacji odpadowej” i zostały odświeżone do celów kampanii. 

Znajdziecie tu Państwo:

-    Film opowiadający o systemie gospodarki odpadami w województwie pomorskim. Film składa się z dwóch części.

-    Filmy przybliżające problem zaśmiecenia środowiska oraz tajniki technologiczne produkcji niektórych materiałów, np. papieru.

-    Ciekawe artykuły publikowane w najpopularniejszych na naszym rynku czasopismach.

-    Odpadowe ABC w formie przejrzystych planszy, czyli podstawowe informacje o odpadach i sposobach postępowania z nimi, m.in.: czym są odpady, trochę informacji prawnych, informacje o rozwiązaniach przyjętych w województwie pomorskim, charakterystyka głównych frakcji odpadów i zawartości naszych śmietników, jak ograniczać ilość powstających odpadów.
Plansza przygotowane są do druku w dwóch formatach: A1 i B1. Można je drukować w dowolnej technice na dowolnym podłożu.

-  Jak prowadzić kampanię edukacyjną? Miniporadnik dla edukatorów i ludzi z inicjatywą. w którym liderzy kampanii gminnych znajdą szereg wskazówek ułatwiających zaplanowanie i realizację lokalnej kampanii edukacyjnej.

-   Scenariusze zajęć i gier edukacyjnych. Propozycje różnych aktywizacji do zastosowania nie tylko podczas szkolnej lekcji, ale głównie podczas festynów i zajęć plenerowych. Każdy z scenariuszy składa się z części opisowej i części dla uczestnika- tzw. kart pracy. Karty pracy są wygodne do kserowania, dlatego są opracowane w wersji monochromatycznej.

-    Inspiracje – przykłady plakatów, ulotek, gadżetów wspomagających kampanie społeczne prowadzone przez Eko-Inicjatywę i Partnerów.

Jak korzystać z pakietu?

1. Z materiałów umieszczonych w pakiecie można korzystać bezpłatnie.

2. Materiały umieszczone w pakiecie są przeznaczone wykorzystania niekomercyjnego. 

3. Materiały można kopiować  w dowolnej ilości oraz drukować na dowolnych nośnikach.

4. Osoby zainteresowane otrzymaniem plików plansz edukacyjnych (odpadowe ABC) w pełnej rozdzielczości powinny zgłosić takie zapotrzebowanie  do Stowarzyszenia Eko-Inicjatywa za pośrednictwem maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. . Po otrzymaniu zapotrzebowania zostanie ustalony dogodny sposób przekazania plików.

5. Poszczególne materiały są dziełem graficznym w całości  i nie przewiduje się ingerencji w opracowanie graficzne plansz ani innych materiałów.

6. Mile widziane będzie poinformowanie Stowarzyszenia Eko-Inicjatywa o użyciu elementów pakietu, podzielenie się opinią o przydatności poszczególnych elementów pakietu (np. krótka informacja, zdjęcie, link do relacji na stronie internetowej).

271 komentarzy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.FINANSOWANIE


PARTNERZYKOORDYNATOR